fbpx
Previous Next

Ewakuacja! ????????????

 
W trosce o bezpieczeństwo słuchaczy oraz kształtowanie właściwych zachowań w sytuacjach zagrożenia, przeprowadzony został próbny alarm przeciwpożarowy.
Akcja odbyła się przy współudziale Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej.
Serdecznie dziękujemy ????
 
Poniżej kilka istotnych informacji:

???? Jeśli zauważyłeś pożar:

  • zaalarmuj osoby przebywające w pomieszczeniu/budynku,
  • wyjdź na klatkę schodową i zaalarmuj sąsiadów krzykiem,
  • wezwij straż pożarną,
  • wybierz numer alarmowy 998 lub 112, a po uzyskaniu połączenia spokojnie i wyraźnie powiedz:

– gdzie się pali  
– czy zagrożeni są ludzie.
– co się pali

???? Nie rozłączaj się pierwszy! Dyżurny, który odbierze Twoje zgłoszenie, zada Ci dodatkowe pytania odnośnie zgłaszanego zdarzenia. Zapyta o Twoje imię i nazwisko, dokładny adres lub poprosi o inne informacje, które mogą być przydatne dla strażaków-ratowników. Poczekaj więc aż to dyżurny rozłączy się jako pierwszy, oczywiście pod warunkiem, że nie stanowi to dla Ciebie dodatkowego zagrożenia.

???? Pamiętaj! Zawsze słuchaj poleceń strażaków!

???? Co możesz jeszcze zrobić, zanim przyjedzie straż pożarna?

  1. Wyprowadź z budynku dzieci i osoby niepełnosprawne.
  2. Jeżeli jest na to czas – weź ze sobą dokumenty oraz niezbędne lekarstwa.
  3. Dbając o własne bezpieczeństwo – spróbuj wyłączyć dopływ gazu i energii elektrycznej oraz usuń z zasięgu ognia materiały palne lub wartościowe rzeczy, a potem zacznij gasić pożar.
  4. Nie otwieraj okien.
  5. Nie dopuść do tego, by pożar odciął Ci drogę ewakuacji.
  6. Zabronione jest używanie wind w celu ewakuowania się z budynku.
  7. Na korytarzach i klatkach schodowych znajdują się podświetlane znaki ewakuacyjne, które wskazują najkrótszą oraz najszybszą drogę na zewnątrz.

Jeśli sam nie jesteś w stanie ugasić pożaru, natychmiast opuść mieszkanie, zamykając drzwi jedynie na klamkę – nie zamykaj ich na zamek.

???? Pożar odciął Ci drogę ewakuacji? Nie panikuj!

  • Idź do pokoju z oknem lub balkonem, znajdującego się jak najdalej od miejsca pożaru.
  • Jeśli to możliwe – zabierz ze sobą mokry ręcznik lub koc wykonany z naturalnych materiałów (lnu, wełny, bawełny itp.) i zamknij za sobą drzwi na klamkę.
  • Wzywaj pomoc przez okno lub z balkonu.
  • Jeśli temperatura i zadymienie wzrastają: połóż się na balkonie, pod oknem, i przykryj szczelnie trudno palnym okryciem wykonanym z naturalnych materiałów.
Previous Next

Różowa skrzyneczka

W naszej szkole w ramach ogólnopolskiego programu przeciwdziałającemu tzw. wykluczeniu menstruacyjnemu pojawiła się Różowa Skrzyneczka.
Celem programu jest zapewnienie powszechnego dostępu w przestrzeni publicznej do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji oraz szerzenie rzetelnej edukacji w temacie miesiączkowania. Włączając do dyskusji zarówno kobiety, jak i mężczyzn program stara się znieść tabu, którym obciążona jest w Polsce menstruacja.
Czy wiesz, że:
• Blisko 500 000 osób w Polsce nie stać na zakup podpasek, tamponów.
• 21% uczennic jest zmuszonych wyjść z zajęć szkolnych z powodu braku podpaski, a 10% w ogóle nie wychodzi z tego powodu z domu.
• 42% rodzin nie rozmawia w domu o miesiączce, 43% nastolatek unika tematu okresu z ojcem.
Więc weź, jeśli potrzebujesz - podziel się, jeśli masz nadmiar.
Ps. Zachęcamy do sprawdzenia, gdzie jeszcze znajdują się różowe skrzyneczki.
Previous Next

Warsztaty dla klas VI-VII Szkoły Podstawowej w Grabanowie

W dniu 24 listopada 2022 r. Naszą Szkołę odwiedzili uczniowie klas VI -VII ze Szkoły Podstawowej w Grabanowie.
Dzieci uczestniczyły w warsztatach z terapii zajęciowej, podczas których stworzyli świąteczne krasnale. Uczniowie zapoznali się z procesem wycinania gotowych elementów za pomocą wycinarki laserowej. W czasie, gdy goście pracowali nad swoimi krasnalami, słuchaczki kierunku Terapeuta Zajęciowy wypiekały dla nich pierniczki. Ponadto uczniowie uczestniczyli w prelekcji na temat higieny jamy ustnej oraz mieli możliwość zapoznania się z pracą masażysty.
Previous Next

Podsumowanie DKMS

Tydzień temu w Naszej Szkole przeprowadziliśmy Dzień Dawcy Szpiku, podczas którego odbywała się rejestracja potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych dla Fundacji DKMS.
Osoby, które były w nią zaangażowane, szukały potencjalnych dawców szpiku wśród znajomych, rodziny, pracowników szkoły oraz swoich obserwujących w social mediach, po czym spotykali się z Nimi na rejestracji.
Podczas rejestracji zarejestrowano 27 osób jako potencjalnych Dawców Szpiku!
Dziękujemy Wam za zaangażowanie! Mamy nadzieję, że jak najwięcej z Was będzie miało szansę uratować komuś życie, a tym samym zostanie Dawcą faktycznym.
Jeżeli nie udało Ci się zarejestrować podczas akcji to nic straconego! Nadal masz szansę zrobić to samodzielnie. Wystarczy, że wejdziesz na stronę dkms.pl, na której znajduje się formularz rejestracyjny.
© 2023 Szkoła Policealna – Medyczne Studium Zawodowe im. Danuty Siedzikówny ps. „Inka” w Białej Podlaskiej. All Rights Reserved. Designed By Digital Creative Agency MIXAR Vexed by GB

Search