Kształcenie w szkole prowadzone wyłącznie w formie dziennej.
Nauka trwa 2,5 roku ( 5 semestrów).
Kwalifikacja:
MED.09. Sporządzanie i wytwarzanie produktów leczniczych oraz prowadzenie obrotu produktami leczniczymi, wyrobami medycznymi, suplementami diety i środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz innymi produktami dopuszczonymi do obrotu w aptece na podstawie przepisów prawa.
Zajęcia dydaktyczne odbywają się w pomieszczeniach z wyposażeniem odpowiadającym technologii i technice stosowanej w zawodzie, aby zapewnić uzyskanie wszystkich efektów kształcenia wymienionych w podstawie programowej kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego oraz umożliwić przygotowanie absolwenta do realizowania zadań zawodowych.
Kształcenie praktyczne może odbywać się w: pracowniach szkolnych, aptekach wyposażonych w stanowisko do sporządzania leków recepturowych, aptekach szpitalnych, hurtowniach i przedsiębiorstwach przemysłu farmaceutycznego.
Szkoła organizuje praktyki zawodowe w podmiocie zapewniającym rzeczywiste warunki pracy właściwe dla nauczanego zawodu.
Osobę wykonującą ten zawód powinna charakteryzować zdolność logicznego myślenia i koncentracji, podzielność uwagi, spostrzegawczość, a także dobra pamięć. Podczas wykonywania pracy recepturowej ważna jest zręczność rąk i palców, koordynacja wzrokowo-ruchowa, ostrość wzroku, zdolność do porównywania lub odróżniania kolorów, rozpoznawania pojedynczych barw lub ich kombinacji oraz dostrzegania kombinacji barw kontrastowych, a także umiejętność wykonywania czynności i zadań wymagających ścisłego przestrzegania ustalonych reguł, procedur i limitów, posługiwania się precyzyjnymi narzędziami i urządzeniami pomiarowymi.
Technik farmaceutyczny zatrudniony w aptece ma ciągły kontakt z ludźmi, zatem ważne jest płynne wysławianie się, jasne i poprawne formułowanie i wypowiadanie myśli, umiejętność porozumiewania się z osobami, które oczekują rady, informacji bądź pomocy.
Cechami niezbędnymi w tym zawodzie są:
dobra organizacja pracy, umiejętność działania pod presją czasu, umiejętność pracy w zespole, skrupulatność, odpowiedzialność, zaradność, dokładność, precyzja, wysoka kultura osobista, komunikatywność.
Absolwent szkoły w zawodzie technik farmaceutyczny są przygotowani do wykonywania zadań zawodowych takich jak:
- prowadzenie obrotu produktami leczniczymi i wyrobami medycznymi oraz innymi produktami dopuszczonymi do obrotu aptecznego i pozaaptecznego na podstawie przepisów prawa zgodnie z uprawnieniami wynikającymi z przepisów prawa obowiązujących na terenie Rzeczypospolitej Polskiej
- sporządzanie i wytwarzanie produktów leczniczych, suplementów diety i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego,
- sporządzanie preparatów leczniczych do żywienia pozajelitowego, do żywienia dojelitowego, produktów radiofarmaceutycznych,
- wytwarzanie płynów infuzyjnych, przygotowywanie roztworów do hemodializy i dializy dootrzewnowej,
- przygotowywanie leków w dawkach dziennych, w tym leków cytostatycznych zgodnie z uprawnieniami wynikającymi z przepisów obowiązujących na terenie RP,
- współuczestniczenie w analizach produktów leczniczych i wyrobów medycznych w laboratoriach zgodnie z uprawnieniami wynikającymi z przepisów prawa obowiązujących na terenie RP.
Możliwość zatrudnienia: laboratoria medyczne, firmy nadzorujące wytwarzanie leków, apteki, w których przygotowywane są leki, koncerny farmaceutyczne, stacje sanitarno – epidemiologiczne.
Stanowiska pracy: sprzedawca (aptekarz), przedstawiciel handlowy, doradca medyczny, kontroler jakości produktów medycznych, laborant.
Czas pracy:
Technik farmaceutyczny pracuje zazwyczaj 8 godzin dziennie. Praca odbywa się w systemie zmianowym.
Praca zmianowa może odbywać się zarówno w dzień, jaki i w nocy, a także w dni wolne od pracy.
INFORMACJE DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ:
Istnieje możliwość wykonywania zawodu przez osoby z niepełnosprawnością, o ile pozwalają jej na to warunki zdrowotne. Ostateczną decyzję o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kształcenia w zawodzie podejmuje zawsze lekarz medycyny pracy.
Praca technika farmaceutycznego wiąże się z dużą odpowiedzialnością zawodową i społeczno-moralną, przede wszystkim jest związana z bezpieczeństwem i zdrowiem ludzi.