Nauka w systemie dziennym i wieczorowym
Nauka trwa 2 lata (4 semestry)
Kwalifikacja MED.02. Prowadzenie działalności profilaktyczno - leczniczej pod nadzorem i na zlecenie lekarza dentysty oraz utrzymanie gabinetu w gotowości do pracy i prowadzenie promocji zdrowia.
Zajęcia dydaktyczne odbywają się w bardzo dobrze wyposażonych pracowniach przedmiotowych oraz innych podmiotach stanowiących potencjalne miejsce zatrudnienia absolwentów szkoły.
Kształcenie praktyczne odbywa się w poradniach i przychodniach stomatologicznych oraz kontraktowych i prywatnych gabinetach stomatologicznych.
Szkoła organizuje praktyki zawodowe w podmiocie zapewniającym rzeczywiste warunki pracy właściwe dla nauczanego zawodu.
Higienistka stomatologiczna posiada umiejętność szybkiego reagowania oraz komunikowania się z innymi ludźmi. Jest osobą staranną i dokładną. Cechami niezbędnymi w tym zawodzie są: otwartość, umiejętność współpracy, kreatywność, systematyczność, samodzielność, wysoka kultura osobista, odpowiedzialność za podejmowane działania, uzdolnienia plastyczne i zmysł estetyczny a także ogólna sprawność fizyczna, sprawność rąk.
Absolwenci szkoły w zawodzie higienistka stomatologiczna są przygotowani do wykonywania zadań zawodowych takich jak:
- przygotowanie gabinetu i stanowiska pracy lekarza dentysty oraz bieżącej konserwacji sprzętu;
- organizowanie prac związanych ze świadczeniem usług z zakresu stomatologii;
- wykonywanie wstępnych badań stomatologicznych i zabiegów profilaktyczno – leczniczych pod nadzorem i na zlecenie lekarza dentysty;
- wykonywanie czynności administracyjnych i prowadzenie dokumentacji związanej z funkcjonowaniem gabinetu dentystycznego;
- prowadzenie stomatologicznej edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia w różnych środowiskach.
Możliwości zatrudnienia:
- gabinety i poradnie stomatologiczne,
- pracownie stomatologiczne,
- gabinety w zakładach pracy, szkołach, na uczelniach,
- państwowe i prywatne kliniki stomatologiczne.
Czas pracy:
- przeważnie 8 godzin dziennie, w systemie zmianowym.
INFORMACJE DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ:
Wymagana ogólna sprawność fizyczna, sprawność rąk, dobry słuch i wzrok, zdrowy kręgosłup, odporność psychiczna. Ostateczną decyzję o braku przeciwwskazań do podjęcia zawodu podejmuje lekarz medycyny pracy.
Zawód higienistki stomatologicznej jest jednym z najczęściej poszukiwanych w krajach Unii Europejskiej, cieszy się również coraz większym powodzeniem na polskim rynku pracy.
Wszystkie kraje, w których próchnica prawie nie występuje doceniają zawód higienistki, i jest tam poszukiwany oraz dobrze opłacany. W Polsce istnieją już gabinety stomatologiczne, o nowoczesnych metodach leczenia, które zatrudniają wykwalifikowanych pracowników, chcąc zapewnić pacjentom najwyższą jakość usług w zakresie leczenia oraz profilaktyki stomatologicznej.