Nauka w systemie zaocznym
Nauka trwa 1 rok (2 semestry)
Kwalifikacja SPO.01. Udzielanie pomocy i organizacja wsparcia osobie niepełnosprawnej.
Zajęcia dydaktyczne odbywają się w bardzo dobrze wyposażonych pracowniach przedmiotowych.
Kształcenie praktyczne odbywa się w pracowniach szkolnych, jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, instytucjach działających na rzecz osób niepełnosprawnych, środowisku zamieszkania osoby niepełnosprawnej oraz innych podmiotach stanowiących potencjalne miejsce zatrudnienia absolwentów szkoły.
Szkoła organizuje praktyki zawodowe w podmiocie zapewniającym rzeczywiste warunki pracy właściwe dla nauczanego zawodu.
Praca asystenta osoby niepełnosprawnej jest pracą z ludźmi, w bardzo intensywnym kontakcie z drugim człowiekiem. Celem głównym działań zawodowych asystenta jest systematyczne wspieranie w kształceniu samodzielności i wzmacnianie wiary osoby niepełnosprawnej we własne możliwości. Asystent osoby niepełnosprawnej współtworzy programy rehabilitacji i pomocy osobie niepełnosprawnej. Cechami niezbędnymi w tym zawodzie są: wysoka kultura osobista, odpowiedzialność, umiejętność współpracy, umiejętność zarządzania czasem, umiejętność przewidywania skutków podejmowanych działań, odporność na stres.
Absolwenci szkoły w zawodzie asystent osoby niepełnosprawnej są przygotowani do wykonywania zadań zawodowych takich jak:
- udzielanie pomocy osobie niepełnosprawnej w korzystaniu z rożnych form kompleksowej rehabilitacji;
- świadczenie opieki osobie niepełnosprawnej w zakresie czynności higienicznych i pielęgnacyjnych oraz pomagania w prowadzeniu gospodarstwa domowego;
- wspieranie osoby niepełnosprawnej w dążeniu do samodzielności życiowej;
- motywowanie osoby niepełnosprawnej do aktywności społecznej i zawodowej.
Możliwości zatrudnienia:
- domy pomocy społecznej,
- ośrodki pomocy społecznej,
- ośrodki wsparcia,
- placówki opiekuńczo-wychowawcze,
- fundacje i stowarzyszenia działające na rzecz osób z niepełnosprawnością,
- szpitale,
- jednostki samorządu terytorialnego,
- nzoz.
Czas pracy:
Nienormowany, w zależności od potrzeb osoby wspieranej. Swoje obowiązki asystent wykonuje w przedziale godzinowym: 6 - 22.
INFORMACJE DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ:
Praca dostępna dla osób z niepełnosprawnością, jeżeli niepełnosprawność nie uniemożliwia wykonywania czynności zawodowych. W każdym przypadku należy konsultować możliwość podjęcia kształcenia na kierunku z lekarzem medycyny pracy, doradcą zawodowym.
Osoby niepełnosprawne są grupą szczególnie narażoną na wykluczenie społeczne i ubóstwo. Prowadzą do niego przede wszystkim negatywne postawy społeczne, utrudniony dostęp do wielu obszarów życia społecznego, niski poziom wykształcenia i zatrudnienia, niewystarczające wsparcie w zakresie edukacji i brak właściwych wyspecjalizowanych służb. Zagwarantowanie, tej grupie społeczeństwa, pomocy w przeciwdziałaniu dyskryminacji oraz tworzeniu mechanizmów wyrównywania szans i warunków korzystania z przysługujących praw wymaga kształcenia pracowników – asystentów osób niepełnosprawnych, którzy otoczą profesjonalną opieką osoby niepełnosprawne.