Nauka w systemie stacjonarnym i dziennym
Nauka trwa 1,5 roku (3 semestry)
Kwalifikacja MED.14. Świadczenie usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej.
Zajęcia dydaktyczne odbywają się w bardzo dobrze wyposażonych pracowniach przedmiotowych.
Kształcenie praktyczne odbywa się w pracowniach szkolnych, podmiotach leczniczych oraz innych podmiotach stanowiących potencjalne miejsce zatrudnienia absolwentów szkoły.
Szkoła organizuje praktyki zawodowe w podmiocie zapewniającym rzeczywiste warunki pracy właściwe dla nauczanego zawodu.
Opiekun medyczny pracuje z ludźmi potrzebującymi pomocy i wsparcia. To praca, w której mamy do czynienia z ludzkimi emocjami, chorobami, cierpieniem.
Opiekun medyczny powinien być empatyczny, opanowany, cierpliwy i tolerancyjny, a przede wszystkim szanujący godność drugiego człowieka. Cechami niezbędnymi w tym zawodzie są: empatia, opanowanie, komunikatywność, otwartość, cierpliwość, punktualność, odpowiedzialność, asertywność, umiejętność szybkiego reagowania, odporność psychiczna, samodzielność, wysoka kultura osobista.
Absolwenci szkoły w zawodzie opiekun medyczny są przygotowani do wykonywania zadań zawodowych takich jak:
- rozpoznawanie i rozwiązywanie problemów opiekuńczych osoby chorej i niesamodzielnej w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku;
- pomaganie osobie chorej i niesamodzielnej w zaspakajaniu potrzeb bio – psycho -- społecznych;
- asystowanie pielęgniarce i innemu personelowi medycznemu podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych;
- konserwacje, dezynfekcje przyborów i narzędzi stosowanych podczas wykonywania zabiegów;
- podejmowanie współpracy z zespołem opiekuńczym i terapeutycznym podczas świadczenia usług z zakresu opieki medycznej nad osobą chorą i niesamodzielną;
- wykonywanie czynności za zakresu pobierania krwi żylnej i włośniczkowej oraz innych materiałów do badań laboratoryjnych;
- wykonywanie czynności z zakresu gimnastyki osiowo-symetrycznej w 3 płaszczyznach jednocześnie SOS 3D – metoda Hoppe;
- wykonywanie wybranych czynności medycznych i czynności związanych z opieką nad pacjentem z problemami z oddychaniem – stosowanie koncentratora tlenu i wykonywanie inhalacji;
- podawanie na zlecenie lekarza lub pielęgniarki leków (przez układ oddechowy, pokarmowy, podskórnie);
odłączanie wlewów kroplowych; - wykonywanie testów dla oznaczania ciał ketonowych i glukozy we krwi włośniczkowej oraz innych testów w miejscu opieki nad pacjentem.
Możliwości zatrudnienia:
Czas pracy: |
INFORMACJE DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ:
Istnieje możliwość wykonywania zawodu przez osoby z niepełnosprawnością, o ile pozwalają jej na to warunki zdrowotne. Ostateczną decyzję o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kształcenia w zawodzie podejmuje zawsze lekarz medycyny pracy.
Postępujący proces starzenia się europejskich społeczeństw spowodował zwiększenie zapotrzebowania na świadczenie usług opiekuńczych osobom chorym i niesamodzielnym Skutkuje to ogromną potrzebą kształcenia w zawodzie, od którego będzie między innymi zależeć efekt leczenia i jakość życia osób niesamodzielnych. To zawód należący do branży medycznej, w której strukturach zachodzą nieustanne przemiany. Branża ta potrzebuje kompetentnych opiekunek i opiekunów, aby Ci świadczyli usługi opiekuńcze, pielęgnacyjne i higieniczne wobec swoich podopiecznych. Obecność tego zawodu zwiększy efektywność i jakość usług adresowanych do osób niesamodzielnych. Zachodzące procesy demograficzne i starzenie się społeczeństw sprawią, że zawód ten jest poszukiwanym zawodem na rynku pracy zarówno w Polsce jak i za granicą.