Nauka w systemie Kursów Kwalifikacyjnych Zawodowych (KKZ)
Nauka trwa 1 rok (2 semestry)
Kwalifikacja MS.05. Świadczenie usług opiekuńczych.
Zajęcia dydaktyczne odbywają się w bardzo dobrze wyposażonych pracowniach przedmiotowych.
Kształcenie praktyczne odbywa się w pracowniach szkolnych, placówkach pomocy społecznej, w środowisku zamieszkania podopiecznego oraz innych podmiotach stanowiących potencjalne miejsce zatrudnienia absolwentów szkoły.
Szkoła organizuje praktyki zawodowe w podmiocie zapewniającym rzeczywiste warunki pracy właściwe dla nauczanego zawodu.
Opiekunka środowiskowa wykonuje swoją pracę głównie w pomieszczeniach - w domach osób niepełnosprawnych, osób w podeszłym wieku, często w środowiskach społecznie zaniedbanych, mieszkaniach pozbawionych bieżącej wody, centralnego ogrzewania. Praca wymaga również wizyt w placówkach służby zdrowia, opieki społecznej, placówkach handlowych. Praca opiekunki środowiskowej ma zarówno charakter fizyczny, jak i umysłowy. Wiąże się z pracą fizyczną na rzecz podopiecznego, dźwiganiem podopiecznego podczas czynności pielęgnacyjnych i rehabilitacyjnych
W zawodzie opiekunka środowiskowa wymagana jest stała gotowość do niesienia pomocy ludziom starszym, często schorowanym. Przez to należy być gotowym na wysiłek fizyczny. Opiekunka środowiskowa powinna z łatwością nawiązywać kontakty z ludźmi, odznaczać się pogodą ducha i empatią. W organizacji wolnego czasu osobie podopiecznej powinna wykazywać się kreatywnością i zaangażowaniem. Przydatne mogą okazać się zainteresowania społeczne i pedagogiczne.
Cechami niezbędnymi w tym zawodzie są: spostrzegawczość, cierpliwość, empatia, tolerancja, zrównoważenie emocjonalne, odporność na stres, radzenie sobie w sytuacjach trudnych, zdolności organizacyjne, zainteresowania opiekuńcze, społeczne, psychologiczne.
Absolwenci szkoły w zawodzie opiekunki środowiskowej są przygotowani do wykonywania zadań zawodowych takich jak:
- organizowanie opieki oraz wsparcia społecznego osobie podopiecznej;
- sprawowanie opieki nad osobą podopieczną niesamodzielną i przewlekle chorą w celu zapewnienia jej bezpieczeństwa zdrowotnego i higieny osobistej;
- pomaganie osobie podopiecznej w prowadzeniu gospodarstwa domowego w zakresie: gospodarowania budżetem, dokonywania zakupów, sporządzania posiłków, utrzymania porządku w domu oraz tworzenia optymalnych warunków życia;
- motywowanie osoby podopiecznej do samodzielności oraz aktywności intelektualnej, fizycznej i społecznej.
Możliwości zatrudnienia:
- ośrodki pomocy społecznej,
- organizacje udzielające pomocy i świadczące usługi opiekuńcze,
- dzienne domy opieki,
- zakłady opiekuńcze,
- zakłady pomocy społecznej,
- świetlice środowiskowe,
- istnieje możliwość prowadzenia własnej działalności gospodarczej, świadczącej usługi opiekuńcze osobom starszym, chorym i niesamodzielnym.
Czas pracy:
Najczęściej 8 godzin, należy być jednak przygotowanym na pracę również w nocy, niedziele i święta. Czas pracy jest często elastyczny i uzależniony od miejsca zatrudnienia.
INFORMACJE DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ:
Istnieje możliwość wykonywania zawodu przez osoby z niepełnosprawnością, o ile pozwalają jej na to warunki zdrowotne. Ostateczną decyzję o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kształcenia w zawodzie podejmuje zawsze lekarz medycyny pracy.