fbpx

Technik usług kosmetycznych

Nauka w systemie dziennym i zaocznym

Ikona dla osób niedowidzących

Nauka trwa 2 lata (4 semestry)

Kwalifikacja:

 • FRK.04 Wykonywanie zabiegów kosmetycznych.

Zajęcia dydaktyczne odbywają się w bardzo dobrze wyposażonych pracowniach przedmiotowych.

Kształcenie praktyczne odbywa się w warsztatach szkolnych, placówkach kształcenia praktycznego oraz gabinetach kosmetycznych i ośrodkach SPA oraz innych podmiotach stanowiących potencjalne miejsce zatrudnienia absolwentów szkoły.

Szkoła organizuje praktyki zawodowe w podmiocie zapewniającym rzeczywiste warunki pracy właściwe dla nauczanego zawodu.

Zawód technik usług kosmetycznych jest zawodem usługowym należącym do branży administracyjno -usługowej. Odbiorcy tych usług są grupą konsumentów bardzo wymagających. Narzuca to na sektory tej branży związane z kosmetyką ciągły i nieustanny rozwój, wprowadzanie innowacji kosmetycznych i technologicznych oraz podnoszenie poziomu świadczonych usług. Wszystkie te wymagania rynkowe przekładają się jednocześnie na oczekiwania pracodawców, co do poziomu umiejętności praktycznych oraz posiadanej wiedzy pracowników. Aby sprostać zapotrzebowaniu pracodawców uczniowie mogą korzystać z szerokiej oferty szkoleń dokształcających i nieustannie podnosić swoje kwalifikacje. Jednocześnie wskazuje to na specyfikę tego zawodu, który można określić jako prężnie i dynamicznie rozwijający się. Zdecydowanie jest to zawód dla ludzi pragnących rozwoju i lubiących wyzwania.
Cechami niezbędnymi w tym zawodzie są: zdolności manualne, wyobraźnia, kreatywność, poczucie estetyki i piękna, opanowanie, otwartość, umiejętności interpersonalne, wysoka kultura osobista, łagodne usposobienie, dobra pamięć, dyskrecja, komunikatywność, życzliwość, dyspozycyjność. Powinna być osobą dokładną, cierpliwą i delikatną. Ważna jest również znajomość zasad zdrowego odżywiania, umiejętności z zakresu medycyny estetycznej, charakteryzacji, doboru barw i wzorów oraz umiejętności sprzedażowe.

Ikona dla osób niedowidzących

Absolwenci szkoły w zawodzie technik usług kosmetycznych są przygotowani do wykonywania zadań zawodowych takich jak:

 • przeprowadzanie diagnozy kosmetycznej;
 • wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych i upiększających;
 • udzielanie porad kosmetycznych;
 • organizowanie i prowadzenie gabinetu kosmetycznego.

Możliwości zatrudnienia:

 • gabinety kosmetyczne,
 • gabinety odnowy biologicznej,
 • firmy kosmetyczne,
 • salony SPA,
 • hotele,
 • przedstawiciel handlowy firmy kosmetycznej,
 • własna działalność gospodarcza.

Czas pracy:
Zwykle pracuje 8 godzin dziennie (godziny te nie są stałe i zależą od ilości klientów), system zmianowy. Usługi są świadczone także w dni wolne od pracy (weekendy i święta).

INFORMACJE DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ:

Ikona dla osób niedowidzących

Istnieje możliwość wykonywania zawodu przez osoby z niepełnosprawnością, o ile pozwalają jej na to warunki zdrowotne. Ostateczną decyzję o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kształcenia w zawodzie podejmuje zawsze lekarz medycyny pracy.

Obecne czasy wymuszają na nas co raz większą dbałość o wizerunek zewnętrzny, z tego powodu rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie.
Od 1990 roku rynek kosmetyczny jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się w Polsce i na świecie, dlatego technik usług kosmetycznych wychodzi naprzeciw potrzebom rynku pracy jak i samych uczniów, którzy chcą się rozwijać w tym kierunku. Zachętą do kształcenia się w tym przyszłościowym zawodzie jest możliwość otwarcia własnej działalności gospodarczej oraz dotacje unijne, które to umożliwiają. Zawód kosmetyczki daje szansę współpracy z wieloma nowoczesnymi firmami kosmetycznymi stwarzając szerokie możliwości pracy.

© 2023 Szkoła Policealna – Medyczne Studium Zawodowe im. Danuty Siedzikówny ps. „Inka” w Białej Podlaskiej. All Rights Reserved. Designed By Digital Creative Agency MIXAR Vexed by GB

Search