fbpx

Ministerstwo Zdrowia otwiera drogę dla nowych specjalistów - technik sterylizacji medycznej.

Ikona dla osób niedowidzących

Rosnąca ilość specjalistycznych usług w salonach piękności spowodowała konieczność podniesienia standardów sterylizacji w tego typu placówkach. Jak dobrze wiemy zakłady te proponują coraz to bardziej wyszukane zabiegi, które bardziej przypominają zabiegi medyczne niżeli kosmetyczne.

W świetle nowych przepisów w projekcie Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnohigienicznych przy świadczeniu usług fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej opublikowanym w dniu 10 czerwca 2019 roku czytamy:

„Osoba uprawniona do realizacji procedur dekontaminacji materiału skażonego w obiekcie posiada tytuł zawodowy technika sterylizacji medycznej albo co najmniej średnie wykształcenie oraz ukończony kurs kwalifikacyjny z zakresu technologii sterylizacji i dezynfekcji według programu zatwierdzonego przez ministra właściwego do spraw zdrowia.”

Oznacza to, że jeśli rozporządzenie wejdzie w życie w tym kształcie, sterylizację we własnym autoklawie będą mogły wykonywać jedynie osoby, które:

  • mają tytuł zawodowy technika sterylizacji medycznej;
  • lub mają wykształcenie średnie + ukończony kurs kwalifikacyjny.

Wymogi zapisane w rozporządzeniu będą obowiązywać wszystkie wymienione podmioty, niezależnie od tego, czy dopiero otwierają, czy już od dawna prowadzą działalność. Nie ma również znaczenia, czy do tej pory pracownicy sami wykonywali sterylizację, czy nie. Otwiera się nowa luka na rynku pracy i salony będą musiały zatrudnić kogoś z kwalifikacjami lub wytypować z zespołu pracownika który się doszkoli i zdobędzie nowe kwalifikacje. To szansa dla wielu nowych ludzi na prace lub lepsze zarobki.

Technik sterylizacji medycznej to kierunek z przyszłością. Studium medyczne szkoli specjalistów od lat szykując absolwentów min. do pracy w sterylizatorach szpitalnych.  Edukacja dla otrzymania odpowiednich kwalifikacji trwa jedynie rok.  Mając tego świadomość Szkoła Policealna - Medyczne Studium Zawodowego w Białej Podlaskiej wychodzi do wszystkich absolwentów szkół średnich i innych zainteresowanych niezależnie od wieku z propozycją kształcenia lub podniesienia kwalifikacji w tym zawodzie.

Uczniowie nabywają zdolności od specjalistów na wysokiej klasy sprzęcie, który jest na wyposażeniu szpitali oraz salonów odnowy biologicznej. Kadra nauczycielska pokazuje, jak zawód wygląda „od podszewki” i jakie są jego niuanse. Zdobycie kwalifikacji i doświadczenia pod okiem praktyków w zawodzie definiują późniejsze szanse absolwenta na poradzenie sobie z zadaniami docelowej pracy.

Lecz to nie wszystko. W ramach dotowanych przez Unię Europejską projektów m.in. ,,Aktywna Szkoła”, uczniowie studium, mają możliwość bezpłatnie ukończyć kursy specjalistyczne warte nawet kilka tysięcy złotych oraz wziąć udział w dodatkowych szkoleniach.

Kończy się rekrutacja na rok 2019/2020, która daje realną szansę każdemu chętnemu na Państwowe Kwalifikacje Zawodowe honorowane w Polsce i za granicą oraz stabilną pracę w zawodzie. Zachęcamy do aplikowania.

ZAPISZ SIĘ JUŻ TERAZ lub POCZYTAJ WIĘCEJ O NASZEJ SZKOLE

© 2023 Szkoła Policealna – Medyczne Studium Zawodowe im. Danuty Siedzikówny ps. „Inka” w Białej Podlaskiej. All Rights Reserved. Designed By Digital Creative Agency MIXAR Vexed by GB

Search